Kentlerin sel karşısındaki direnci

Doğal sel felaketleri için direnç oluşturmak için en uygun çalışma, felaket vurmadan önce hazırlıklı olmaktır. Şehirler geçmişteki acil durumları ders alarak, şehir plancıları ve toplum liderleri ile sel kayıplarını en aza indirmek ve kurtarmak için, yardımcı olabilecek erken uyarı ve yanıt sistemleri hakkında çalışmaları gerekir.


Sel, küresel olarak toplumlar tarafından karşılaşılan en yaygın ve yıkıcı konulardan biridir. Araştırmalar, kentlerdeki sel olaylarının tüm doğal afetlerin içinde en sık oranda ve zamanla artarak yaşandığını ortaya koymaktadır. 2010 yılında dünyada 178 milyon insan sellerden etkilendi , toplamdaki maddi kayıp ise 40 milyar $ dan fazladır.

Erken uyarı sistemleri

Erken uyarı sistemleri kentsel direncini artırmak amacıyla, sel öncesi çok değerli olan zamanı topluma kazandırarak, gelen sorunlar için herkesin hazırlıklı olmasını sağlar. Şehirdeki belediye çalışanları  ve sivil toplum üyeleri bu değerli zamanı, güvenlik açıklarını azaltmak ve beklenen kayıpları en aza indirmek için hazırladıkları afet 
planlarını uygulayarak kullanırlar.
Sel riski başladığında yağış ve su kalitesi, su seviyeleri ve akış oranları hakkında gerçek zamanlı bilgi, ekonomik kayıpların en aza indirmesinin yanın sıra insan hayatı kurtarmak için de çok önemli bilgilerdir.

Afet müdahale

Sel felaketleri, yıkıcı, tahrip edici ve hatta ölümcül olabilir. Su taşmış sokak, ev, ticari bina ve metro tünelleri ile başa çıkmak için şehirlere güvenilir ve güçlü drenaj pompalarından oluşan, güçlü drenaj sistemleri gerekir. Ayrıca kriz öncesi ve sonrası su basmış alanlardan suyun hızlıca  tahliyesi için  7x24 çalışan bir susuzlaştırma ekibine ihtiyaç vardır.

Daha iyi bir gelecek için birlikte çalışmak 

Kentlerde sel riskini yönetmek söz konusu olduğunda, etkili kentsel planlama ve güçlü toplumsal katılımın yerini hiçbir şey tutamaz. Dünya çapında kentler sel direncini artırmak için her gün daha net adımlar atıyorlar. Çevremizin sel afetlerine karşı daha güçlü ve dirençli olması, güvenlik açığını azaltmak ve kurtarmayı hızlandırmak için gereken deneyimi, uzmanlığı ve bilgiyi paylaşmayla mümkün olabilen, büyük ve karmaşık bir meydan okumadır.