Tasarruf etmenize yardımcı olacak ipuçları - Su ve Cüzdanınızda !

  
2013 Kışı artık çok geride kaldı. Sıcaklıkların ani artışıyla beraber havuzların kullanımı da yüksek rakamlara ulaşıyor. Türkiye’de su kullanımı ise yıllık dağılıma göre tepe noktasına ulaşmış durumda. Türkiye'nin hesaplanan su ayak izi miktarı kişi başına yılda 1615 m3 dür. Bu oranı günlük su kullanma alışkanlıklarımızda küçük değişiklikler yaparak azaltmak, günümüzde her zamankinden daha fazla önem taşımaktadır. Günlük su tüketim davranışlarımızda yapacağımız küçük ayarlamalar sayesinde sadece paradan tasarruf yapmış olmaz, aynı zamanda dünyanın en değerli kaynaklardan birini korumaya yardım etmiş oluruz.

Kişisel su kullanımını azaltmak isteyenler için ilk olarak evdeki bazı günlük rutinleri değiştirmeye başlamak iyi bir fikirdir.Kişisel duyarlılık temelli su tasarrufu teknikleri, daha kısa süre duş alma gibi, Türkiye’deki su ayak izi oranını düşmesinde önemli bir etki yaratacaktır. Ülkemizde evlerde su tüketimini azaltmaya yardımcı olabilecek diğer alışkanlıkları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

  • Evlerimizde düşük akımlı sıhhi tesisat armatürleri kurarak %75-80 oranında az su tüketebiliriz.
  • Dişlerimizi fırçalarken musluğu kapatmak ayda 200 galondan fazla suyun boşa akmasını önlemektedir.
  • Bulaşıkları elde yıkarken, mümkün olan en az miktarda deterjan kullanın. Daha az deterjanı durulamak daha kolaydır Durulama sonrası ve aralarında musluğu kapatın. 
  • Günlük bulaşıklar için harcadığınız suda ortalama 10 galon kadar düşüş olduğunu göreceksiniz. Bulaşık makinenizi tamamen dolduğunda çalıştırın.
  • Çamaşırları 27 galondan daha az suyla yıkama yeteneğine sahip etkili çamaşır makinelerinde yıkayın – Her yıkamada harcanan ortalama 54 galon su harcaması yarıya inecektir.

   Türkiye’de her yıl milyonlarca galon su harcanıyor, Bunun ortalama %30luk kısmı ise dış alan harcamalarıdır.Peyzaj metotlarında yapılacak birkaç basit değişiklik dış alan su tüketiminde son derece etkili bir düşüş sağlayabilir. Aşağıda buna dış alan su tüketimini azaltıcı bazı yollar sıralanmıştır:

  • Kuraklığa dayanıklı bitkiler seçin, Bu tür bitkiler sulamada fazla su gerektirmeyecektir.
  • Çim ve çıplak alanların yerine ağaç ve çalılar ekin. Bu ortalama peyzaj suyunun tahmini %50 sinin boşuna dışarı akışını ve buharlaşmasını, azaltacaktır.
  • Çatıdan iniş borularına gelen yağmur suyunu toplamak için bir varil kullanın, toplanan suyu daha sonra bahçenizde kullanabilirsiniz.
  • Bahçedeki fıskiyelerin çim yerine kaldırımı sulamadığından emin olun.
  • Gün ortasında suyun buharlaşma oranı daha çok olduğu için, öğle saatlerinde çim ve bitkileri sulamaktan kaçının.

  Su tasarrufu için yapacağımız bu uygulamalar, ev işlerinin günlük rutin akışını olumsuz etkilemeyecektir. Sadece birkaç basit değişiklikle yıl boyunca  binlerce galon su ve para tasarruf edeceksiniz. Unutmayın ki dünyadaki suyun sadece %1 den az bir oranı insanlığın kullanımı için uygundur , geri kalan %99 luk oran tuzlu su ve buzdur. Su kullanımını azaltmak ve çevreyi korumak günümüzde çok daha önemli bir hal aldı.Küçük çabalar birleşince muazzam sonuçlar doğurabilir.