Hindistan Kırsallarında Yollara Düşmek

Hindistan'da her gün 1000 çocuk Su ile ilgili hastalıklardan ölmektedir. Nüfusun %74 'ü okuryazar değil. Toplamda %27 lik kısım açlıkla mücadele ediyor.Dünyada 1,2 milyar insan tuvalet kullanmadan, dışarıda dışkısını yapıyor ve bu kitlenin %55 'i hindistanda yaşamaktadır.Bu durum hastalıkları beraberinde getiriyor.

Sivil toplum kuruluşları burada okul tuvaletlerindeki kirli ve yetersiz su sorunlarını gidermeye odaklanmış durumda. Fakat uzun vadeli planlar olmadan, su sorunlarına köklü bir çözüm getirmek mümkün olmuyor.
Okul ziyaretleri sırasında kullandığımız görüşmeleri kapsayan sisteme FLOW adını veriyoruz. Bu bir android telefon, online veritabanı ve google haritalarını kapsayan bir tür izleme mekanizmasıdır. 


Programımız her gün hindistandaki Kolkata, batı Medinipur, kuzey Parganas gibi kırsal alanlardaki okulları ziyaret etmek, öğrenci ve öğretmenlerle hijyen ve su çözümleri hakkında görüşmek ve Xylem tarafında ücretsiz olarak kurulan hijyenik tuvalet ve alanları kontrol etmektir.Uzun vadeli çözümler için öğretmenleri ve öğrencileri, su kaynakları ve tuvaletlerin  tasarımında sürece dahil ediyoruz.Xylem olarak şuana kadar bu çalışmayı 40 okulda uyguladı. Amacımız bu sene 24 lise 16 ilk okul olmak üzere 40 okulda daha uygulamaktır.

Bizim, insanlar için su misyonumuz "Herkes için ve her zaman" dır. Bu uzun vadede çalışma anlamına geliyor. Sürdürülebilir su çözümleri bir toplumda sadece okulları dahil eden değil, aynı zamanda aileleri / toplulukları ve sağlık ocaklarını dahil eden bir bütünlüğe sahip olmalı.

www.anadoluflygt.com.tr