Terden içme suyu üreten makina ile Unicef'in Temiz-su kampanyasına dikkat çekildi.

İsveçli mühendis Andreas Hammar tarafından, temiz su kampanyasında farkındalık yaratmak için terden içme suyu oluşturan bir makine üretti.

Makinanın çalışma prensibi, kıyafetteki teri buharlaştırıp  özel olarak tasarlanan membrandan geçmesine dayanıyor.

Unicef ‘in dünyadaki temiz suya olan erişiminle ilgili olarak, sağlıklı içme suyu sistemlerinden yoksun 783 milyon insanın 119 milyonu Çin, 97 milyonu Hindistan, 66 milyonu Nijerya, 36 milyonu Kongo Demokratik Cumhuriyeti ve 15 milyonu da Pakistan’da olduğu ,  5 yaşından küçük çocuk ölümlerinin yarısının bu beş ülkede gerçekleştiğini açıklamıştır.

Hammar, “Bu tekniğe membrane damıtma deniyor. Goretex’e benzeyen ve yalnızca buharın geçişine izin veren, bakterileri, tuzları ve kıyafetin lifleri ile diğer cisimleri tutan bir madde kullanıyoruz” şekline açıklama yaptı.

"Makine, dünyanın en büyük gençler arası futbol turnuvası Gothia dünya gençlik kupasında sergilendi. Serilenmesi esnasında 1000’den fazla kişi üretilen suyu deneme imkanı buldu."

Unicef ‘in işaret ettiği bu konuya dikkat çekmeye yardımcı olan bu çalışmada, Andreas Hammar'ın çalışmasına makinesinin en önemli parçasını üreterek destek olan  HVR adlı şirket ve İsveç Kraliyet Teknoloji Enstitüsü olduğunu belirtiyor.

www.anadoluflygt.com.tr
www.kiralikpompaburada.com