Gençler Su Ödülünü Şili Kazandı.

İsveç'ın başkenti Stockholm'de düzenlenen Xylem'in Sponsor olduğu Uluslararası Su Haftası Forumu'nda 'Gençler Su ödülü' yarışmasını, Şili'den 2 öğrenci tek hücreli organizmaların çok düşük sıcaklıktaki yerlerde, petrol sızıntılarının temizlenmesinde nasıl kullanılabileceğiyle ilgili projeleri ile kazandılar.
Omeyra : “Antartika ile ilgilenmemiz bir gazetede, buradaki hidrokarbonlardan kaynaklanan kirlilik hakkında okuduğumuz bir yazıyla başladı. Bu insanların düşündüğünden çok daha kötü bir durumdu. Bu olumsuz durumdan hissettiğimiz kaygı ile basit bir çözüm arayışına girdik.”
Aynı zamanda öğrenciler, Antartika’dan bakteri örnekleri toplayan ve nitelikleri üzerinde araştırmalar yapan Jose Manuel Perez adlı bilim adamı hakkında bir yazı okudular. Biyoloji öğretmenlerinin yardımıyla öğrenciler, bu bilim adamıyla iletişime geçip laboratuvarını kullandılar ve böylece 100’den fazla türdeki bakteriyi incelediler. Çalışmaların sonunda Naomi ve Omayra, çok düşük sıcaklıklarda dahi hidrokarbonu azaltabilen bakteriyi keşfetmeyi başardılar.
Stockholm Gençler Su Ödülü Hakkında Xylem kurulduğu günden bu yana Stockholm Gençler Su Ödülü’nün uluslararası sponsoru olmuştur. Yarışma 15-20 yaşları arası tüm gençlere açıktır. Yarışmada Su ile ilgili çevre, bilim, sosyal ve teknoloji konularında yerel, bölgesel, ulusal veya uluslararası projeler yarışmaktadır. 2009 yılında bu ödülü Türkiye'den Ceren Burçak Dağ, yağmur suyundan elektrik enerjisi üreten projesi ile kazanmıştı..