Xylem'in Wedeco çözümleriyle arıtma tesisinin klor kullanımı azalacak.

Yapılan anlaşma ile Xylem, Ho Chi Minh şehrinde yaşayan 1,5 milyon insanın faydalanacağı ileri arıtma çözümü sağlayacak. Bu proje ile Tan Hiep 2 arıtma tesisi Vietnam’ın ilk ozon arıtma uygulamasına sahip olacak.


Proje dahilinde  tasarım, kurulum ve mevcut arıtma tesisinin genişleme işlemini devreye alma çalışmaları yapılacak. Bu iyileştirmeyle tesisin verimliliği arttırılacak, günde 300,000 metre küp içme suyu üretimi gerçekleşebilecek, bundan 1.5 milyon insan yani şehir nüfusunun %15’i faydalanacak. Ho Chi Minh şehri kamunun su ihtiyacının karşılanması büyük ölçüde nehire dayanmaktadır. Ham su Dong Nai ve Saigon nehirlerinden alınıyor, her iki nehir de yerleşim alanları, hastaneler, fabrikalar, su yolu taşımacılığı yapan gemiler ve çiftlikler tarafından kirletilmektedir.


Saigon Water Corporation‘ın CEO‘su  Truong Khac Hoanh “Tan Hiep 2 su arıtma tesisi Ho Chi Minh şehri sakinlerine temiz su ulaştırmada anahtar bir role sahiptir. Xylem’in sürdürülebilir arıtma teknolojileri ile gelecekte de temiz suyu ulaştırabileceğiz.” şeklinde açıklama yaptı. 

Klor yan ürün olmadan temiz su

Tan Hiep 2 su arıtma tesisinin kapasitesini arttırmak için Xylem’in Wedeco SMOevo ozon sistemleri ve Leopold S tipi (alt drenaj) Underdrain kullanılacak. Bu çözüm renkli maddeleri, kokuyu ve mikroorganizmaları doğrudan yok etmek için oksidasyonu kullanacak.  

Xylem’in Hong Kong genel müdürü Patrick Baker “ Xylem Saigon Water Corporation ile uzun süredir iş ilişkimiz var. Leopold alt drenaj teknolojisi Per Duc BOO su arıtma tesisinde zaten kullanılıyor. Xylem’in Wedeco Effizon evo 2g elektrod teknolojisine sahip ozon sistemleri güvenilir, uygun maliyetli ve sürdürülebilir bir arıtma yöntemi olarak seçildi. Bu çözümle Tan Hiep su arıtma tesisinin klor teknolojisine olan bağımlılığı azalacak.” şeklinde açıklama yaptı.