Çin'in En Büyük Yeraltı Atıksu Arıtma Tesisinin Geliştirilmesi

Xylem, Çin'deki en büyük yeraltı atıksu arıtma tesisinin geliştirilmesini desteklemek üzere seçildi. Yeni 31 hektar alandaki Pekin atıksu arıtma tesisi ile Pekin'in güneyinde yaşanan atıksu arıtmadaki yoğunluk azalacak ve Liangshui nehrinin su kalitesi artacak.


chinadaily.com.cn‘nin yayınladığı habere göre Çin genelinde 600'den fazla şehrin neredeyse yarısında su sıkıntısı bulunmakta. Çin'in büyük ve yoğun nüfuslu başkenti olan Pekin, akut su sıkıntısı ile karşı karşıya ve arıtılmış su bölgenin gelecekteki su kaynağı portföyünün önemli bir bileşeni olarak belirlenmiştir.

2013 yılında, Pekin belediye idari teşkilatı Pekin bölgesine verilebilen su miktarını günde 4.13 milyon metreküp ya da yıllık 1,1 milyar metreküp’e ulaşacak şekilde arttırmak amacıyla, atıksu arıtma ve su geri dönüşüm tesislerinin inşasını hızlandırmak için üç yıllık bir planı başlattı. Bu ilerici girişim daha büyük esneklik ve daha sürdürülebilir bir gelecek inşa etmek için şehre yardımcı oluyor.

Pekin Arıtma Tesisinde Enerji Verimliliği

Yeni yeraltı arıtma tesisi arazi işgalini azaltmanın yanı sıra gürültüyü ve tesisten çıkan kötü kokuları da azaltacaktır. Proje tamamlandığında, Fengtai bölgesinde yaşayan vatandaşların hizmetine sunulacak.

Tesis dört 160 metrekarelik biyoreaktörlere ev sahipliği yapacak. Bu teknoloji Yüzey Suları için Çevre Kalite Standartları dördüncü seviye arıtılmış su kalitesini getirecektir. Bu; suyun çevre, sanayi, belediye gibi amaçlar için kullanılabileceği anlamına geliyor.

Xylem, on adet su girişi için pompa, biyo-arıtma prosesi havalandırma havuzu için 320 karıştırıcı, su arıtma işlemi membran filtrasyonu için 52 adet pompa ve yer üstünde sulak alana arıtılmış suyun taşınması için iki adet pompa sağlamıştır.

Çin Xylem genel müdürü Shuping Lu, “Xylem olarak toplumların zorlu su sorunlarını çözmek için yardımcı oluyoruz ve böylesi önemli bir projede kilit rol oynamaktan dolayı gurur duyuyoruz. Bu gelişme önemli ve değerli ekolojik ortak faydalar sunarken, sürdürülebilir, güvenli su geleceği için katkı sağlayacak gelişmiş, enerji-verimli teknolojileri bünyesinde barındırıyor” dedi.