Flygt Concertor, Heathrow Havaalanı'ndaki enerji kullanımını yarı yarıya azalttı.

Dünyanın ilk akıllı atıksu pompa sistemi olan Flygt Concertor, Heathrow Havaalanındaki pompa istasyonunda kronik tıkanma sorunlarını çözdü ve enerji kullanımını yüzde 53 azalttı.

Londra'nın Heathrow havaalanı, her gün 200.000'den fazla yolcuya hitap eden Avrupa'nın en işlek havaalanlarından biridir ve her gün havaalanından kalkan ve gelen ortalama 1,200 uçuş gerçekleşiyor. Heathrow Havaalanı Su Hizmetleri Departmanı’nı yönetmek için 120 pompa istasyonundan oluşan geniş bir ağa sahiptir ve 25 yıldır Xylem müşterisi olmuştur.

Meydan okuma: Atıkları pompalamada yaşanan zorluklar

Terminal 1'e bitişik olan merkezi alan sanitasyon birimi, çeşitli plastik malzemeler, mendiller, bezler ve giysiler de dahil olmak üzere biyolojik olmayan katı uçak tuvalet atıkları için alıcı istasyondur. Bu tür lifli malzemeler, pervaneye kolayca girip pompayı kısmen tıkayabildiğinden, pompalanması zor olabilir. Bu, enerji tüketiminin artmasına ve en kötü ihtimalle pompanın tamamen tıkanmasına neden olabilir.

Düzenli olarak tıkanmaya neden olan bu zorlu atıksu uygulaması, haznenin temiz tutulması için önemli operasyonel aktivitelere ihtiyaç duyulmasına neden oldu.

"Üç aylık dönemde iki veya üç tıkanma sorunuyla uğraşmak zorunda kalıyoruz" diyen Ian Jolly, Heathrow Havaalanı Su Hizmetleri Departmanında, su sistemleri uzmanı olarak çalışmaktadır. “Yüzen artıkların yanı sıra, haznenin duvarlarında yağ ve malzeme birikintileri içeren bir rafın da yerleştiğini görmüştük. Bu durum, mevcut atıksu pompalarımızda çok zorlu bir yükün oluşmasına neden oldu ve sıklıkla tıkanıklıklara müdahale etmek zorunda kaldık."

Flygt Concertor: Entegre, tıkanmayan teknoloji

Heathrow Havaalanı, uçak tuvalet atığının neden olduğu operasyonel maliyetleri ve çevre sorunlarını çözecek bir çözüme ihtiyaç duyuyordu. Daimi müşterimiz olan Heathrow ekibi Xylem'in bu zorlu problemleri çözme konusundaki uzmanlığına güvendi ve Flygt Concertor'u (tümleşik zekaya sahip yeni akıllı atıksu pompa sistemi) denemeyi kabul etti. Ian Jolly, "Yıllardır Flygt teknolojileri kullandık ve Flygt ekibi her zaman ihtiyaçlarımızı dikkatle dinleyip, sorunlarımıza en uygun çözümü bulmaya odaklandılar." şekline açıklama yaptı.

Flygt Concertor, dahili hazne ve boru temizleme işlevlerini tek bir entegre çözümle birleştirir, hazne yüzen maddelerin yanı sıra boru sedimantasyonuna karşı koyabilme kabiliyetine sahiptir. Ayrıca Adaptif N-hidrolik ile birlikte pompa temizleme işlevi, büyük atıklardan kaynaklanan tıkanmayı etkili bir şekilde tespit ederek çözebilir.

Akıllı işlevleri ve son teknoloji ürünü entegrasyon, Flygt Concertor'u benzersiz bir atıksu pompa sistemi haline getirdi. Kasım 2015’de Heathrow Merkez Alanı Sanitasyon Biriminde gerçekleşen kurulum sonrası Ian Jolly, sonuçlardan hayli etkilendi.

Jolly, "Concertor'ı kurduğumuzdan beri hiçbir tıkanıklığımız olmadı ve yağ birikimi olmadan hazne temiz kaldı" dedi. Huzurlu olmanın yanı sıra - bu gerçekten de paha biçilmez - yıllık temizlik ve bakım maliyetlerinin yaklaşık yüzde 87,5'ine varan oranlarda sağlanan tasarruf önemli bir gelişme.

Bu pompa sistemi en düşük toplam sahip olma maliyetinde, kanıtlanmış bir güvenilirliği sağlamayı amaçlıyor. Merkezi Alan Temizliği Birimi pompa istasyonunda, enerji tasarrufu yüzde 53'e kadar çıkmaktadır.

Patentli Adaptive-N hidrolik ve IE4 motor verimliliği ile birlikte Energy Minimizer işlevi, otomatik olarak tüm pompaların en verimli çalışma noktasında çalışmasını sağlar. Müşteriler sistemin toplam ömrü boyunca önemli miktarda enerji tasarrufu sağlıyorlar.

Kompakt Tasarım ve Daha Fazla Fonksiyonellik

Flygt Concertor, atık su pompalaması için yeni ve sofistike teknolojilerin daha fazla bileşen veya karmaşıklık gerektirmediğinin bir kanıtıdır. Aksine, bu çığır açan yeni sistem kullanıcı dostudur, kolay kurulum özelliğine sahiptir ve çalışması basittir.

Concertor'nun kompakt tasarımı kabini büyütmek için herhangi bir ekstra yatırım yapılmaksızın pompa istasyonu içindeki mevcut konumuna uymasını sağladı. Jolly "Estetik ve pratiklik açısında bakarsak, azaltılmış panel gereksinim boyutu, projede bize büyük fayda sağlayacaktır " dedi.